Ukrayna Gezilecek ve Görülecek Yerler

 

 

Kiev: Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ilk olarak Özgürlük Meydanı’nı gezmekle turunuza başlayabilirsiniz. Meydan, Kiev’in bir bakıma merkezi noktasıdır. Şehirde çok sayıda heykel bulunuyor. Heykeller genellikle Kiev’in kurucularının heykelleri. Kiev’de yer alan bir diğer gezi noktası Pechersk Lavra Manastırı’dır. Manastır, 11. yüzyılla tarihlendiriliyor ve şehrin en eski yapıları arasında gösteriliyor. St. Sophia Katedrali, Yahudi Mahallesi, Kyiv Kardeşler Anıtı, Aziz Mikail Manastırı, Aziz Andrew’s Kilisesi, Devlet Botanik Bahçeleri, Dormition Katedrali, Zoloti Vorota (Altın Kapı) ve Podol semti, Ukrayna'da görülmesi gereken yerler arasında. Ukrayna gece hayatının en hareketli noktalarından biri olan Kiev’de sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebileceğiniz mekân sayısı oldukça fazla. Alışveriş için Kreshchatik Caddesi’ndeki alışveriş merkezlerine ve mağazalara uğrayabilirsiniz. Kiev’de ulaşım oldukça rahat. Taksiler çok ucuz olduğu için ulaşımınız sırasında taksileri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda; metro, troylebüs ve tramvay hatları da şehirde mevcut.

Odessa: Ülkenin en önemli liman kenti Odessa’da renkli bir gece hayatı var. Özellikle Arcadia bölgesinde yoğunlaşan gece kulüplerinde gece geç saatlere kadar eğlenebilirsiniz. Primorski Bulvarı, Potemkin Merdivenleri, Odessa Opera Binası, Aleksandr Pushkin Büstü, Sabornaya Meydanı, Vorontsov Sarayı ve St. Nicholas Katedrali şehrin en çok ziyaret edilen turistik noktaları. Eğer daha uzun bir süre Odessa’da kalacaksanız; Pushkin Müzesi, Spaso-Preobrazhensky Katedrali ve Yahudi Müzesi de rotanıza mutlaka dahil olmalı. Odessa’da alışveriş için tercih edebileceğiniz ilk nokta Deribavoskaya Caddesi olmalı. Cadde boyunca birçok mağaza ve dükkân bulunuyor. Aynı zamanda pazar günleri kurulan antika pazarı da alışveriş için en ideal yerlerden biri.

Ukrayna Yapılacak Aktiviteler

 

 

  • Alışveriş için başkent Kiev’deki Kreshchatik Caddesi’ni tercih edin. Bu bölgede çok sayıda mağaza, dükkân ve alışveriş merkezleri bulunuyor.
  • Lviv kentindeki; Latin Katedrali, St. George Katedrali, Lviv Tiyatrosu, Dormition Katedrali ve Arsenal Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin.
  • Ukrayna gece hayatının en hareketli noktalarına sahip şehirleri; Kiev, Odessa ve Lviv’dir. Bahsettiğimiz şehirlerde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebileceğiniz mekânlar bulunuyor.

Ukrayna’da Ne Yenir?